Subscribe to our RSS Feeds

Windows 8.1'in Artıları Ve Farkları Nelerdir

0 Comments »
Windows 8.1 Final
Aylardır merakla beklenen Windows 8 üzerine yeniden düzenlenmiş ve iyileştirilmiş sistem olan Windows 8.1 final sürümü kullanıcılara 17 Ekim'de mağaza üzerinden sunuldu.Windows 8 kullanan kullanıcılar mağazadan aldıkları bildirim ile 3.2 gb boyutundaki 8.1'i ücretsiz olarak yükseltme hakkına sahip oluyorlar.Windows 7, Vista ve Xp sistemini kullananlar ise 8.1'i satın almak zorundalar.Peki ama 8 kullanıcıları 8.1 sürümü hakkında ne kadar bilgiye sahip ? Yükseltme yapmak gerekli mi, yoksa 8 ile devam edilebilir mi ? Bu yazıda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.
Windows 8.1 Başlangıç Ekranı
Kullanıcılara sunulmadan önce yaklaşık 1 aydır 8.1 geliştirici sürümünü kullandık.Windows 8 ile arasında gerçekten çok büyük farklılıklar var.Yükseltme yapmaya karar vermeden önce bilmeniz gereken en önemli detay Windows 8'in hala kararlı ve kullanılabilir bir işletim sistemi olduğudur.8.1 ise kullanıcı geri bildirimleri ve şikayetleri doğrultusunda düzenlenmiş ve iyileştirilmiş bir sistemdir.En büyük farklılık ise başlat menüsünün geri gelmesidir.Alışık olduğumuz başlat menüsü olmasa da yinede orada bir tuşun bulunması bir çok kullanıcıyı ferahlatacak bir yenilik.Sağ tıklanarak başlat menüsü açılabiliyor.Sol tıklandığında ise başlangıç ekranına geçiş yapabiliyorsunuz.Kullanıcılara çok uzun ve karışık gelen bilgisayarı kapatma, yeniden başlatma ve uyku moduna alma seçenekleri de eskisi gibi başlat menüsü üzerinde yerini aldı.
Açılışta Masaüstüne Git
Tabi ki tek yenilik bundan ibaret değil.Başlangıç ekranı üzerinde artık çok daha fazla özelleştirme yapabiliyorsunuz.Örneğin daha önce 3. parti programlar ile yapılan açılışta başlangıç ekranı yerine masaüstünün gelmesi bu sürümde kendiliğinden gelen bir seçenektir.Daha önce burada anlatmıştık.Başlangıç ekranı arka planı, kilit ekranı, kutucuklar üzerinde yenilikler ve iyileştirmeler yapıldı.Kutucuklar 8.1'de 4 farklı boyutta ayarlanabiliyor.Ve artık o karışık başlangıç ekranı yok.Çünkü kurduğunuz program ve uygulamalar siz istemedikçe başlangıç ekranının ana sayfasına yerleşmiyor.Böylece saniyelerce kaydırma ve karışıklıktan kurtulmuş oluyorsunuz.
Windows 8.1 Yeni Mağaza
Yenilenmiş mağaza ile tanışın.Eski mağaza hakkında detaylı bir yazı yazmıştım.Onu buradan okuyabilirsiniz.Windows 8 mağaza ile Android mağaza arasında dağlar kadar fark vardı.Mağaza tam bir faciaydı.Çok şükür mağazayı 8.1 ile yenilediler.Önizleme sürümünden beri mağaza bu şekilde.Yeni mağaza hakkında şurada daha önce yorumlarda bulunmuştuk.Daha fazla konuşmaya gerek yok.Harika olmuş.
Windows 8.1 Arama
Gelişmiş arama özelliği ile tanışın.Arama filtresi ile ilk olarak 8'de tanışmıştık.8.1 ise arama filtresini Bing ve SkyDrive ile birleştirerek evrensel bir arama deneyimi sunuyor.Aradığınız kelimeler hem İnternet üzerinde hemde Bulut depolama hizmeti ve dosyalar ile bir bütün halde aranıyor ve karşınıza hepsinin sonuçları aktarılıyor.Böylelikle aradığınızı bulmak hem çok daha kolay hemde çok daha kullanışlı.Sanırım bu arama özelliği bir devrin başlangıcı.
Windows 8.1 SkyDrive
Mükemmel SkyDrive entegrasyonu ile tanışın.Daha önce bulut depolama alanı kullanmadıysanız bile Windows 8.1'de bulunan müthiş eşitleme ile kesinlikle artık sizinde kolayca kullanabileceğiniz ve ulaşabileceğiniz bir bulut depolama alanınız olacaktır.SkyDrive dosya gezgini üzerinden erişilebiliyor.Dosyalarınızı çevrim dışı okuyabiliyorsunuz.Ayrıca yükleme ve kaldırma yapmak çocuk oyuncağı olmuş durumda.En güzel özelliği ise otomatik olarak fotoğraflarınızı ve önemli dosyalarınızı İnternet ortamında yedeklemesi.Bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız.
Sonuç olarak 8.1 sürümü herkesin düşünmeden yükseltme yapması gereken harika bir sistem olmuş.Daha önce Windows 8 kurup beğenmeyip tekrar Windows 7'ye dönenlerin bir şansta 8.1'e vermelerini tavsiye ederim.Bu yazı altında Windows 8.1 ile ilgili sorularınızı yanıtlayabilirim.
Not: Windows Mağazası'nda 8.1 güncellemesini göremeyenler, en son güncelleştirmeleri kurmamış veya Windows 8'in mağazadan güncelleme desteği sunmayan (kurumlara yönelik Enterprise Edition gibi...) versiyonunu kullanıyor olabilirler.
05:12

0 Responses to " Windows 8.1'in Artıları Ve Farkları Nelerdir "

Yorum Gönder

 
Haxballda İşe Yarayacak Taktikler ve İpuçları